Galakside kim var (Herkez Nerede)

Galaksi 15 milyar yıl önce meydana geldi.

Gerçekten büyük yıldızlar birkaç milyon yıl parladıktan sonra patlarlar, dolayısıyla Galaksi yaklaşık bir milyar yıl yaşındayken, eteklerinde, artan sayıda ikinci kuşaktan Güneşimsi yıldızlar meydana gelmiş olmalıdır.

Uygarlıkların gelişmesi için 4 milyar yıl daha eklersek, bazılarının uzaya çıkmış olmaları ve 10 milyar yıldır yayılmış olmaları mümkündür.

Galaksi’nin çevresi 315.000 ışık yılıdır ve her iki yönde, Galaksi’nin çevresini dolaşarak bir noktadan tam tersi bir noktaya gitmek 150.000 ışık yılından biraz fazla sürer.

Bu demektir ki, bir uygarlığın 10 milyar yılda Galaksinin çevresini dolaşabilmesi için her yıl Dünya-Güneş uzaklığı kadar yol alması gerekmektedir.

Bu sayı, bir uygarlık içindir; diğerleri de eklenirse kolonileşme oranı artar. Çok büyük olmayan hızlarla yol alınsa bile, yıldızlararası yolculuğun pratik bir hale gelmiş olması koşuluyla, Galaksinin yaşanabilir kesimlerinin her bir noktası keşfedilmiş olmalıdır.

Öyleyse neden hala buraya gelmediler?

Yıldızların kalabalıklığı arasında bizi gözden kaçırmış olmaları mümkün mü?

…………………

Ay’dan sonra en yakın iri gök cismi Venüs gezegenidir.
Venüs, Dünya’ya en yakın olduğu zaman bile 40 milyon kilometre uzaklıktadır. Bu, Ay’ın uzaklığının 105 katıdır.

Bir uzay gemisi için en ekonomik rota Dünya’ da başlayıp Venüs’te sona eren eliptik bir yörüngedir.
Venüs’e gönderdiğimiz gözcülerin bu yolu geçmeleri 7 ay almaktadır.

Enerji sarfiyatı ve insan vücudunun ivmeye dayanımı söz konusu olduğunda, Venüs’e yapacağımız ilk insanlı uçuş, en iyi olasılıkla dört ay alacaktır.

İnsanlar, şimdiki hızlarıyla üremeğe devam ederlerse, toplam et ve kan kütlesi 9000 yıl içinde evrenin toplam kütlesine eşit olacaktır.

Işığın ve elektromanyetik radyasyonun hızını düşünün (x-ışınları, radyo dalgaları vb.). Bu hız saniyede 299.792,5 kilometredir. Bu önemlidir, çünkü bizim en hızlı haberleşme aracımız elektromanyetik radyasyondur.

Işığın (ya da benzeri bir radyasyonun) Yeryüzü’nden Ay’a gitmesi 1,25 saniye sürer.  Ay Dünya’dan 1,25 ışık saniyesi uzaktadır.

Güneş sisteminin çapı 10,93 ışık saatine eşittir, yani ışığın bir saatte aldığı yolun 10,93 katına.

en yakın yıldız Alpha Centauri 4,4 ışık yılı uzaktadır; ışığın bir yılda alabileceği yolun 4,4 katı. Yeryüzündeki biri Alpha Centauri’nin etrafında dolanan bir gezegene bir mesaj gönderseydi ve mesajı alan anında cevap verseydi, mesajı gönderen kişi mesajını gönderdikten sonra 8,8 yıl beklemek zorunda kalacaktı. Eğer ışık Alpha Centauri’ye 4,4 yılda ulaşıyorsa, bizim yalnızca ışık hızından daha büyük bir hıza çıkıp yıldıza ışıktan önce gitmemiz gerekmez mi? Ne var ki, Albert Einstein’ın (1879-1955) Özel Görecelik Teorisi’nde ilk kez belirttiği gibi, herhangi bir cismin ışık hızını aşması imkansızdır. Alpha Centauri’ye gitmek, sistemi keşfetmek ve geriye dönmek, dolayısıyla 11,80 yıl alacaktır. Ve düşünün ki Alpha Centauri en yakın yıldızdır.

Sovyet gökbilimcisi N.S. Kardaşev, 1964’de uygarlıkların üç ayrı düzeyde bulunabileceğini ileri sürdü.

I. Düzey uygarlıklar Yeryüzü benzeridir ve fosil yakıtların yanmasıyla elde edilebilecek türden enerjiyi kullanabilir.

II. Düzey, uygarlıklar, yıldızlarının tüm enerjilerini kullanabilir ve dolayısıyla kullandıkları enerjinin şiddeti I. Düzey uygarlıkların kullandığı enerjinin 10 trilyon katıdır.

III. Düzey uygarlıklar, ait oldukları galaksinin tüm enerjisini kullanabilir, dolayısıyla kullandıkları enerjinin şiddeti II. Düzey uygarlıkların kullandıkları enerjinin 100 milyar katıdır.

(ilginç bizde petrol, gaz savaşı var. bir yıldızın enerjisinin kullanıldığını düşünsek.)

(Dünya Dışı Uygarlıklar – Isaac Asimov)